EP u rukometu: Španija i Švedska u finalu, Hrvatska peta

26. Jan 2018. | 23:35 | NV
swe

Evropsko prvenstvo za rukometaše, koje se održava u Hrvatskoj, ulazi u svoju završnicu.

U prvoj utakmici dana, u borbi za peto mjesto, domaća selekcija Hrvatske slavila je protiv prvog iznenađenja turnira ekipe Češke rezultatom 28:27. Hrvatska se mučila sa Češkom koju je predvodio sjajni Ondrej Zdrahala sa 13 postignutih pogodaka. Ipak, Česi nisu imali snage za preokret, budući da je domaćin, posebno u prvom dijelu utakmice, uglavnom imao osjetnu prednost od nekoliko golova.

Prvi favoriti turnira, selekcija Francuske, izgubila je od selekcije Španije u prvoj polufinalnoj utakmici. Španci su slavili rezultatom 27:23, a na poluvremenu je ta prednost bila i veća, čak šest golova, kada je sjajna španska odbrana Francuzima dopustila samo 9 pogodaka. Poslije izgubljenog meča Francuzi nisu krili razočarenje zbog poraza i našli su se pod kritikama svojih navijača, ali i nekih rukometaša. Sa druge strane, Španija je još jednom pokazala da posljednjih godina glavna snaga te selekcije jeste kvalitetna odbrana.

U najljepšoj utakmici turnira, u skandinavskom derbiju, Švedska i Danska su pokazali mnogo toga. Nakon produžetka, Šveđani su odnijeli pobjedu rezultatom 35:34 (u regularnom vremenu 28:28). U regularnom dijelu utakmice, Švedska je uglavnom bila u vodstvu, ali su Danci u zadnjoj minuti stigli dva gola zaostatka. U zadnjoj sekundi meča. Lasse Svan je postigao ta dva pogotka, a jedan je bio u posljednjoj sekundi meča. 12 golova najboljeg igrača Danske Mikkela Hansena nije bilo dovoljno za finale. Na drugoj strani, najefikasniji je bio Mattias Zachrisson sa 8 pogodaka.

Finale i utakmica za bronzu

Ovakvim raspletom u finale su se plasirale Švedska i Španija, koje će svoj meč odigrati u nedelju od 20:30.

Prije njih, u borbi za bronzu, na teren izlaze rukometaši Francuske i Danske koje su mnogi prije početka turnira vidjeli u finalu. Ta utakmica se igra od 18h.