Eurobasket: Slovenija prvi finalist

14. Sep 2017. | 23:12 | NV
dragic

Košarkaška reprezentacija Slovenija plasirala se u finale Europskog prvenstva, prenosi sportsport.ba

Slovenci su večeras u Istanbulu u sjajnoj utakmici savladali aktuelne prvake Španiju sa rezultatom 92:72. Slovenija je doslovno nadigrala Španiju u svim elementima košarkaške igre, pa su španske zvijezde na momente izgledale preplašeno protiv razigranih Slovenaca koje je šut za tri poena veoma služio, posebno u prvom poluvremenu u kome su pogodili 10 trica iz 14 pokušaja.

Slovenci su bolje otvorili utakmicu i došli do šest poena prednosti trojkom Alekseja Nikolića (16:10).

Španci su uspjeli da se probude i smanji zaostatak, ali Goran Dragić pogađa trojku i Slovenija nakon prvog perioda vodi sa šests poena (25:19).

Španci u drugoj četvrtini poenima braće Hernangomez uspijevaju smanjiti prednost, ali sjajni Dončić pogađa trojku i vraća prednost(35:31). Slovenci do kraja ove četvrtine kontrolišu rezultat i na poluvrijeme odlaze sa četiri poena prednosti(49:45).

U trećem periodu prava rapsodija izabranika Igora Kokoškova. Sjajnom igrom u odbrani dopustili Špancima da postignu samo 12 poena, dok je na drugoj strani mladi Dončić razigravao kompletnu ekipu i prednost Slovenaca raste iz minuta u minut. Nakon 30 minuta Slovenci su imali 16 poena prednosti (73:57).

Na startu četvrtog perioda Prepelič pogađa trojku za +19, ali Španci veoma brzo smanjuju na 14 poena zaostatka (76:62). Tada na scenu stupa Goran Dragić koji sa pet vezanih poena donosi prednost od 21 poena svojoj reprezentaciji (83:62) i odlučuje pitanje pobjednika. Do kraja utakmice pobjeda Slovenaca nije dolazila u pitanje, pa je moglo krenuti veliko slavlje.

Slovenija slavi historijski plasman u finale Eurobasketa gdje će igrati protiv pobjednika duela između Rusije i Srbije koje se sastaju sutra od 20:30.

U selekciji Slovenije najefikasniji su bili Anthony Randolph i Goran Dragić sa po 15 poena. Dvocifreni su bili i Prepelič sa 13, Vidmar sa 12 i Dončić sa 11 poena, 12 skokova i osam asistencija.

U redovima večeras veoma loših Španaca “istakao” se Pau Gasol sa 16 poena. Pratili su ga Rubio sa 13 i Marc Gasol sa 12 poena.