Liga Prvaka: Poznati svi učesnici osmine finala

Večeras su širom Evrope odigrane utakmice zadnjeg kola Lige Prvaka u grupnoj fazi takmičenja, i sada su konačno poznati svi učesnici narednog kruga. Najlakši posao su imali španski klubovi.

11. Dec 2013. | 22:43 | Dino Zoletić
15879

Grupe E i F

Chelsea je četvrtom pobjedom u grupi osigurao prvo mjesto i tako se izborio za nešto laganiji žrijeb za osminu finala. Kod kuće su bili bolji od Steaue iz Bukurešta. U drugoj utakmici ove grupe Basel je gostovao Schalkeu, i u bitci za drugo mjesto koje milione vrijedi, nije uspio odoliti napadima Nijemaca. Tako da su izabranici trenera Kellera izborili plasman u knock-out fazu Lige Prvaka.

U grupi F je možda bilo i najzanimljivije. Borussija Dortmund je gostovala otpisanom Marseillu, a Napoli je svoje mjesto među 16 najboljih timova tražio kod kuće protiv Arsenala. Nakon prvih 45 minuta, u Napulju je bilo bez golova, dok su Francuzi poništili rano vođstvo Dortmunda, golom Diaware i time dali nadu Italijanima za preuzimanje druge pozicije na tabeli. Kada je u 73.minuti Gonzalo Higuain doveo Napoli u vođstvo, San Paolo je eksplodirao. Samo minut nakon toga, Mikel Arteta je dobio drugi žuti karton i Arsenal je ostao sa igračem manje na terenu. Napolitanci su bili u ekstazi.

15879a

Međutim, na samo nekoliko minuta do kraja utakmice, nastao je muk u Napulju, nakon što su saznali za rezultat iz Marseja. Kloppovi izabranici su uspjeli povesti golom Grosskreutza. Napoliju zbog lošijeg međusobnog omjera sa Arsenalom i Dortmundom, čak ni gol Callejona nije pomogao pri plasmanu u osminu finala, i tako su uprkos 12 osvojenih bodova ispali iz Lige Prvaka.

Grupe G i H

U ovim grupama su Atletico Madrid i Barcelona bez ikakvih poteškoća ostvarili zarctane ciljeve, i sa 16 odnosno 13 bodova završili grupnu fazu ispred svojih pratilaca.

Barcelona je ubjedljivom pobjedom razbila Celtic i tako samo potvrdila ranije osiguran plasman, baš kao što je to uradio i Atletico na domaćem terenu protiv Porta. Porazom Porta u Madridu najviše je profitirao Spallettijev Zenit, koji jeuprkos porazu ostao na drugom mjestu i tek po drugi put u svojoj historiji izborio plasman u osminu finala Lige Prvaka. Oni su inače, u Beču igrali protiv Austrije i izgubili s visokih 4-1.

Jednu od napetijih utakmica večeri su igrali Milan i Ajax na San Siru. Rani crveni karton, kapitena domaćih, Ricarda Montoliva, omogućio je Ajaxu da kontroliše tempo igre i pritisne Milan na njihovu polovicu. Prvo poluvrijeme je završilo bez golova, ali su gosti imali daleko više od igre, što je bilo i razumljivo zbog igrača više na terenu. Ajax je trebao pobjedu i činili su sve da to i ostvare. Međutim, Italijani su iskusno sačuvali svoj gol, i tako rezervisali svoje mjesto u žrijebu za sljedeću rundu Lige Prvaka.

15879b

Rezime grupne faze

Klubovi iz Madrida, Atletico i Real su osvojili najviše bodova od svih klubova u ovoj fazi natjecanja. Oba tima su završili kao prvoplasirani u svojim grupama i to sa 16 bodova, uz skor od po pet pobjeda i po jedan neriješen rezultat.

Kao prvoplasirani u svojim grupama pored gore pomenuta dva kluba, u osminu finala idu i Manchester United, PSG, Bayern, Chelsea, Arsenal i Barcelona. Pored njih dalje su prošle sljedeće ekipe: Bayer Leverkusen, Galatasaray, Olympiakos, Manchester City, Schalke 04, Arsenal, Zenit i Milan.

Najviše golova je postigao upravo Ancelottijev Real, od čega Cristiano Ronaldo čak devet. On je uz Ibrahimovića, koji je postigao gol manje, i najbolji strijelac grupne faze. Najmanje golova je postigao Real Sociedad, tačnije klub iz Baskije je postigao samo jedan gol na šest odigranih utakmica. Po dva gola su postigli rumunska Steaua i škotski Celtic.

Od igrača sa prostora bivše Jugoslavije, u strijelce su se upisali Edin Džeko, Tošić i Mario Mandžukić sa po dva gola. Luka Modrić je postigao jedan u dresu Reala, a toliko su postigli i Kolarov u dresu Citya, te Matić i Filip Đuričić za svoju Benficu.

Najgrublja ekipa grupne faze je Anderlecht koji je u samo šest utakmica uspio prikupiti 16 žutih i čak četiri crvena kartona. PSG je klub sa najvećim procentom tačnih dodavanja (90.7%), dok je najbolji asistent Angel Di Maria sa pet asistencija na svom kontu.