Portland pobjedio New Orleans: Lillard i Nurkić nezaustavljivi

28. Mar 2018. | 18:10 | NV
nurkic-lillard

Ekipa Portlanda došla je do nove važne pobjede u borbi za što bolje pozicije u doigravanju. Sinoć su Trail Blazersi na gostovanju pobjedili ekipu New Orleans Pelicansa rezultatom 103:107, čime su došli do sedme uzastopne pobjede na gostujućem terenu.

Damian Lillard i naš Jusuf Nurkić dali su zajedno čak 62 poena domaćinima i Portland doveli do važne pobjede.

Početak utakmice nije upućivao da će Portland slaviti pobjedu, posebno pri vodstvu u prvoj četvrtini od 18:9 za domaćine, kada gosti nisu doslovno mogli ništa da pogode. Jedini koji su na terenu dolazili do poena za goste bili su Lillard i Nurkić, a potom je naš centar napravio dva faula na otvaranju utakmice.

Rezervisti Portlanda ekipu vraćaju u igru i od poluvremena se igra koš za košem, mada je u jednom trenutku New Orleans imao i dvocifrenu prednost.

Početkom drugog poluvremena dvorana je bila u šoku jer je prva zvijezda Pelicansa Anthony Davis stao na nogu Jusufa Nurkića i sa bolnom grimasom pao na parket. Međutim, tada tek počinje drama. Davis, koji se u pojedinim trenucima jedva kretao počinje da pogađa gotovo sve i postaje nezaustavljiv, a podršku mu je pružao i Jrue Holiday koji je došao do triple-double učinka. Holiday je postigao 21 poen, 11 skokova i 11 asistencija i tome dodao dvije blokade. To je bio njegov treći triple-double karijere, a prvi u dresu New Orleansa. Davis je meč završio sa 36 poena, 14 skokova, 4 asistencije, 6 blokada i dvije ukradene lopte.

Ali to nije bilo dovoljno za pobjedu, posebno u zadnjoj četvrtini kada Lillard i Nurkić uništavaju odbranu Pelicansa. Lillard je postigao 41 poen, 9 skokova, 6 asistencija i četiri ukradene lopte. Čak 20 poena sjajni Lillard je ubacio u četvrtoj četvrtini. Pogodio je i dva slobodna bacanja iz dva pokušaja čime je došao do još jednog rekorda – 62 pogođena slobodna bacanja bez promašaja.

Naš Nurkić je bio sjajan i u napadu i u odbrani. Za 30 minuta na terenu Nurkić je postigao 21 poen (šut iz igre 10/14, sa linije slobodnih bacanja 1/1) i tome dodao 10 skokova (četiri u napadu) 4 blokade i jednu ukradenu loptu. Ovo je bila sedma utakmica u sezoni u kojoj je Nurkić postigao najmanje 20 poena i 10 skokova, a sa četiri blokade izjednačio je svoj ovosezonski rekord po broju blokada na jednoj utakmici.

Jedan od razloga pobjede Portlanda je i činjenica da su postigli čak 27 poena iz drugog pokušaja, a nakon svog ofanzivnog skoka, čemu je značajno doprinosio Nurkić kojeg Emeka Okafor nije mogao zadržati. Pelicansi su, sa druge strane, iz druge šanse skupili svega 12 poena.

Nakon ove pobjede Portland je i dalje na trećoj pozicijji Zapadne konferencije sa omjerom od 46 pobjeda i 28 poraza, a Pelicansi su peti sa omjerom od 43 pobjede i 32 poraza.

Nurkićev učinak možete pogledati na ovome linku.