Španija je novi prvak Evrope, Francuzi treći

28. Jan 2018. | 23:00 | NV
šterbik

Rukometaši Španije novi su prvaci Evrope. U večerašnjem finalu Evropskog prvenstva u zagrebačkoj Areni, Španci su savladali selekciju Švedske rezultatom 29:23, prenosi sportsport.ba.

Šveđani su odlično ušli u meč. Predvođeni sjajnim golmanom Mikaelom Appelgrenom su u 12. minuti meča stvorili prednost od tri gola (4:7) i igrali su zaista odlično.

Španci potom postižu dva gola, dolaze do minus jedan, ali švedski rukometaši su bez većih problema ponovo podizali prednost. Iako je Španija konstantno prilazila na minus jedan, Šveđani su imali vodstvo koje nisu ispuštali.

Na poluvrijeme rukometaši ove selekcije odlaze sa dva gola prednosti (12:14) uz zaista sjajnu igru.

Međutim, igra im se raspala na otvaranju drugog poluvremena. Španija je igrala zaista fantastično u odbrani, nevjerovatni Arpad Šterbik je branio odlično i serijom od 4:0 preuzimaju vodstvo i dolaze do plus dva (16:14), ali na tome nisu stali. Odbrana koja je se stalno mijenjala i gdje su u svakom trenutku jedan ili dva španska igrača pritiskala protivničke bekove i na više od 10 metara od gola dovela je do toga da Šveđani prave greške i gube lopte ili da upućuju udarce sa velike udaljenosti prema odličnom Šterbiku.

Sve je to njihov večerašnji rival koristio, a u 43. minuti golom Balaguera dolaze do velikih plus pet, 20:15. Lagani golovi iz kontre ili polukontre Šveđane su doveli pred svršen čin.

Povratka selekciji Švedske nije bilo. Ovo je Španiji prva titula prvaka, pored koje imaju još četiri srebra i dvije bronze.

U utakmici koja je ovoj predhodila, Francuska je savladala Dansku rezultatom 32:29 i došla do bronzane medalje.